Sytuacja na rynku odpadów nie należy obecnie do najlepszych. Według najnowszych badań opublikowanych w maju 2020 roku aż 84% ankietowanych przedsiębiorców działających na rynku odpadów ma notoryczne problemy ze znalezieniem uprawnionego odbiorcy odpadów. Wielu przedsiębiorców boryka się z koniecznością dopłaty do odpadów surowcowych.
Implementacja instalacji związanych z bezpieczeństwem przechowywania odpadów to także coraz większe koszty. Wciąż nieciekawie wyglądają wysokości opłat związanych z kosztami wywozu odpadów i odprowadzeniem ścieków dla przedsiębiorców gospodarujących odpadami. Ponad 30% wszystkich badanych podmiotów stwierdza, że łączny koszt roczny związany z powyższymi czynnościami przekracza 5000 złotych. Jednak aż dla 22% przedsiębiorców cena za takie usługi nie jest niższa, niż 10 000 złotych.Rozwiązania związane z tzw.
Tarczą Antykryzysową wbrew dobrym intencjom na ten moment nie zapobiegają pogarszaniu się sytuacji na rynku odpadów. Obciążenia finansowe dla recyklerów, firm zbierających zużytą elektronikę, pośredników i sprzedawców odpadów nie ulegają obniżeniom. Co z tego wszystkiego wynika? W ślad za potrzebą podąża rozwiązanie problemu. Obecnie mnóstwo firm zbierających, przetwarzających i handlujących odpadami w Polsce ma nie lada problem.
Poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw z rynku odpadów to nasz główny cel działania. Ale zamiast powielać dotychczasowych technik pośrednictwa i handlu odpadami, warto poszukiwać innowacyjnych metod, poprawiających zyski i oszczędzających czas przedsiębiorców. Nowoczesność, która zoptymalizuje działania w branży odpadowej to coś, czego potrzeba teraz bardziej, niż kiedykolwiek. Zainteresował Cię ten temat? W następnych wpisach podejmiemy kwestie związane m.in. z:-recyklingiem, -charakterystyką podmiotów uczestniczących na rynku odpadów w Polsce,-wytycznymi dla branży w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2.