Będzie kapitał na rządowe inwestycje w gospodarkę odpadami

10 lutego 2021

Nowy Polski Ład – gigantyczne pieniądze rozdysponowane także na gospodarkę odpadową

Na początku warto przypomnieć o najgłośniejszym obecnie programie wsparcia kryzysowego Unii Europejskiej. W ramach Funduszu Odbudowy, bo o nim mowa, Polska otrzymała od Unii Europejskiej 76 miliardów euro. Zgodnie z obowiązującym kursem walut jest to ok. 340 miliardów złotych, co stanowi ponad 85% wszystkich dochodów do budżetu naszego państwa w ujęciu rocznym. Pieniądze te mają być spożytkowane na różne cele, przy czym nadrzędnym jest odbudowa gospodarki i stymulacja wzrostu gospodarczego. 

Kapitał przeznaczony na odbudowę ma być rozgospodarowany przede wszystkim w obrębie czterech płaszczyzn. Wśród nich – obok infrastruktury, innowacji i przedsiębiorczości, edukacji oraz zatrudnienia – znajduje się ochrona środowiska: odnawialne źródła energii, termomodernizacja i gospodarka odpadami. Na zaplanowany program Infrastruktura i Środowisko przypadnie 25,1 miliarda złotych. Niestety, na ten moment brakuje szczegółowych informacji dotyczących celów inwestycyjnych realizowanych w obrębie sektora za kapitał z funduszu. Dokładne informacje powinniśmy poznać niedługo, jako że kapitał pomocowy ma być wykorzystany jak najszybciej, by wspomóc polską gospodarkę w trudnych, obecnych chwilach. 

Inwestycje w PSZOKi i recykling

Czy inwestycje zostaną pokierowane w stronę modernizacji i wzbogacenia funkcjonalności dotychczasowych rozwiązań, czy zastępowania kompetencji podmiotów prywatnych na rynku odpadowym? Tego jeszcze nie wiemy. Chociaż na ten moment nie jest jasne też, na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, to możemy domyślać się, że poszczególne wyznaczone wcześniej cele inwestycyjne mogą być przyśpieszone. 

Przykładem projektu, który może skorzystać na wsparciu jest projekt Krajowego planu gospodarki odpadami (KPGO). Wiadomo, że do 2022 roku inwestycje rządowe poskutkują powstaniem ponad 200 nowych sortowni zbierających odpady selektywne i aż 814 PSZOK’ów. W przeciągu roku ma powstać nowa infrastruktura i budynki, które teraz są dostępne w niewystarczającej liczbie, aby mogły sprostać wysokim wymogom unijnym, zwłaszcza w zakresie odpadów poddawanych recyklingowi (docelowy poziom 65% w 2035 r.). Projekt Krajowego planu gospodarki odpadami do 2022 był wielokrotnie konsultowany i zmieniany. Założenia inwestycyjne rozdzielone zostały na dwa scenariusze strategiczne o różnych horyzontach czasowych: krótkookresowym do 2028 roku i długookresowym do 2034 roku. Jak bardzo mogą się one zmienić w związku z wpłynięciem dodatkowego kapitału inwestycyjnego do sektora? Jak zmieni się rynek odpadowy na skutek wprowadzania Nowego Polskiego Ładu, którego znaczenia jeszcze nie znamy? Obyśmy niedługo się przekonali!

Skontaktuj się
Waste Master sp. z o.o.
NIP: 5242900218
BDO: 000382601
ul. Jagiellońska 78 / 1.34
03-301 Warszawa
POROZMAWIAJMY
Tel: 732 080 220
Email: biuro@wastemaster.pl