Raport Roczny | Ceny Złomu Kolorowego
Przedstawione poniżej wykresy obrazują zachowania średnich cen odpadów złomu metali kolorowych w okresie od dnia 1.03.2020 do 1.02.2021, a więc od czasu powstania pandemii COVID -19 w naszym kraju do niemalże dnia dzisiejszego. Wykresy te ukazują, że ceny poszczególnych złomów metali kolorowych nie były odporne na zmiany wywołane pandemią i w większości przypadków możemy zaobserwować poważne wzrosty.
Same ceny poszczególnych klas złomów metali kolorowych w Polsce są ściśle związane z cenami transakcyjnymi na giełdach towarowych, które w największej mierze determinują końcową cenę tych odpadów. W ramach naszej analizy porównaliśmy historyczne hurtowe ceny skupu odpadów metali kolorowych takich jak miedz, aluminium, mosiądz, cynku, ołowiu oraz stali stopowych u największych uczestników rynku opadowego. Zaprezentowane zmiany dotyczą średnich cen odpadów w każdej z głównych klas złomów , która obejmuje podklasy handlowe, w których są dokonywane transakcję.

Z przedstawionych danych wprost wynika, że w analizowanym okresie, że średnie ceny metali kolorowych wzrosły odpowiednio o:
- 21% w przypadku złomu mosiądzu – największy wzrost na wiórach mosiężnych,
- 24% w przypadku złomu aluminium – największy wzrost na chłodnicach samochodowych.
- 28% w przypadku złomu miedzi – największy wzrost na miedzi kawałkowej,
- 19% w przypadku złomu cynku - największy wzrost na gaźnikach samochodowych,
- 42% w przypadku złomu stali stopowych - największy wzrost w przypadku złomu stali chromowej oraz stali stopowej 8% Ni

W prezentowanym zestawieniu przegranym jest złom ołowiu, który w cenie średniej zakupu złomu spadł o dwa oczka procentowe, który jest wprost spowodowany spadkiem ceny zakupu ciężarków samochodowych. Ołów w pozostałych klasach zachowywał się dosyć stabilnie w odniesieniu do w/w rodzajów złomów i notował roczne wzrosty na poziomie 8%.

Jeśli chcesz być z takimi danymi na bieżąco – bezpłatnie zajrzyj do naszej aplikacji dostępnej pod adresem app.wastemaster.pl i korzystaj z pełnego dostępu do rynku odpadowego XXI wieku.
Dodaj komentarz